Захищайтеся від сонця! Надрукувати Надіслати електронною поштою
Літо люблять усі. Коли ще можна насолодитися таким багатством овочів і фруктів, купанням на природі, зеленню, жарою, теплими дощами, сонцем... Сезон відпусток у розпалі, пляж переповнений любителями літньої засмаги. Громадяни, які скучили за сонцем, прагнуть засмагнути «про запас». Але сонечко не таке вже й безпечне, як здається на перший погляд. Саме зайве захоплення сонячними ваннами й може спровокувати розвиток раку шкіри, що в останні роки займає лідируючі позиції серед інших онкологічних захворювань.

— Причому це стосується не тільки південних регіонів, де рак шкіри вже досить давно посідає перше місце серед злоякісних пухлин, — відзначив завідувач поліклінікою Чернігівського обласного онкодиспансеру, головний онколог міста, голова комісії з питань охорони здоров’я облради Валерій Зуб.
— Так, у першому кварталі цього року в нашій області він посів перше місце серед усіх нововиявлених злоякісних новоутворень, а за перше півріччя — друге, поступившись тільки онкологічним захворюванням бронхо—легеневої системи. За цей час було виявлено 180 випадків захворюваності раком шкіри, що становить 10% від загальної кількості діагностованих онкологічних захворювань. І це не враховуючи меланоми — найагресивнішої злоякісної пухлини, основним місцем локалізації якої також є шкірні покриви людини. На мою думку, збільшення захворюваності на рак шкіри в наших широтах пов’язане з потеплінням клімату та посиленням сонячної активності.

РАК ШКІРИ
Основними факторами, що спричиняють рак шкіри, насамперед, є надмірне сонячне опромінення, тривалий вплив деяких хімічних канцерогенів, термічні опіки, радіоактивне опромінення.
Нерідко рак шкіри виникає на тлі попередніх хронічних запальних процесів, нориць та виразок, що довго не гояться, шрамів різного походження, туберкульозного вовчака, пігментної ксеродерми тощо.
— Причому треба відзначити, що рак шкіри не розвивається блискавично, — зазначив Валерій Зуб. — Тобто при одноразовій дозі фактора, що травмує шкіру, рак в організмі не розів’ється, а от багаторазовий вплив сонячних променів, надмірне захоплення солярієм, вплив інших канцерогенних факторів і викликає розвиток цього захворювання.
Рак шкіри найчастіше розвивається на відкритих ділянках тіла (обличчя, волосиста частина голови, кисті, передпліччя), рідше буває на тулубі.
Клінічно рак шкіри проявляється виникненням безболісного, одного або відразу декількох щільних вузликів рожево—жовтуватого кольору, що зливаються між собою. Потім вони збільшуються і перетворюються у виразку, що має характерні підняті, валикоподібні, різко ущільнені краї і брудно—сірого кольору дно. Перебіг захворювання повільний. Метастази утворюються вкрай рідко. Тому при своєчасному звертанні хворого до онкодиспансеру виліковуються практично 100% хворих із цією патологією. При лікуванні найчастіше використовується хірургічний метод (висічення пухлини), а також променевий (контактна терапія або дистанційна).


РОЗПЛАТА ЗА ЗАСМАГУ
— На жаль, при іншій онкологічній патології — меланомі, що також найчастіше розвивається на відкритих ділянках шкіри, прогноз не настільки втішний. Пухлина ця досить агресивна, швидко дає метастази. І хоча випадки цього захворювання трапляються нечасто, усього 5% від уперше виявлених злоякісних новоутворень шкіри, через меланому помирають дві третини хворих на рак шкіри, — зазначив лікар—онколог вищої категорії відділення пухлин голови, шиї і м’яких тканин Чернігівського обласного онкодиспансеру Віталій Савченко. — Та й вражає вона, в основному, людей молодих. Ця злоякісна пухлина найчастіше виявляється у віці 30—50 років, тоді як середній вік пацієнтів із раком шкіри близько 70 років.
Меланома — злоякісна пухлина, що розвивається з пігментноутворюючих клітин (меланоцитів), що відрізняються інтенсивним забарвленням і здатні виробляти пігмент — меланин. Основна функція меланоцитів — захист шкіри від ультрафіолету. Але під впливом надмірного ультрафіолетового випромінювання доброякісні скупчення меланоцитів у шкірі, так звані невуси (родимки, рідні плями) можуть переродитися в меланому. Тому найчастіше ця злоякісна пухлина і зустрічається на відкритих ділянках шкіри, хоча може утворюватися й на інших пігментованих ділянках тіла (сітківці ока, слизових оболонках тощо). Фактори ризику: травма родимки, руде або біляве волосся, значні опіки на сонці або в солярії, меланома у членів родини, наявність великої кількості звичних родимок.
— Якщо ви помітили будь—яку зміну родимки (збільшення розмірів, зміна структури, обрисів, кольору, чутливості, поява виразки, кровотечі або лімфотечі), обов’язково звертайтеся за консультацією до фахівця, — попереджають онкологи Валерій Зуб і Віталій Савченко.
Лікують мелоному комплексно. Обов’язково проводиться оперативне лікування із широким висіченням первинного вогнища пухлини та радикальним видаленням метастаз. Також застосовується хіміотерапія, імунотерапія і променевий метод лікування.


ЗАРУБАЙ НА НОСІ, ЩО ЛУПИТЬСЯ
Основна профілактика меланоми та раку шкіри — запобігання надмірного ультрафіолетового опромінення як природного, так і штучного. Тому не захоплюйтеся соляріями, сонячними ваннами, загоряйте тільки в ранкові або вечірні часи (і то бажано під навісом), носіть у спеку широкополі капелюхи, користуйтеся сонцезахисними кремами, не дозволяйте дітям довго перебувати на сонці. І все буде добре!


Олена БЕРЕЗКІНА
Газета "Чернігівські відомості", 5 серпня 2009 року

 
< Попередня   Наступна >
 

 
 
ПОГОДА В ЧЕРНІГОВІ

СВІЖИЙ НОМЕР

РЕКЛАМА


 

Архів номерів

 

 


© "Чернігівські відомості". При використанні матеріалів сайту гіперпосилання на http://vid.cn.ua є обов'язковим.