У Чернігові в черговий раз зооволонтери та власники тварин обговорювали проблему безпритульних собак на вулицях міста. Це питання залишається актуальним, поки пункт тимчасового перебування тварин ще недобудований. Але є імовірність, що навіть після початку роботи установи безхатченки все одно з’являтимуться — усе залежить від культури утримання тварин.

У Чернігові в черговий раз обговорювали проблему безпритульних собак

Чому чіпування — першочергова необхідність

Зооволонтери зазначають, що більшість чотирилапих раніше мали господарів, але й опинилися на вулиці саме через них. Наразі немає чіткого механізму притягнення до відповідальності людей, які викинули собаку на вулицю. Та й відслідкувати, хто це зробив, практично неможливо. Тому і зоозахисники, і власники наголошують: необхідна обов’язкова реєстрація. Єдиний реєстр дасть змогу моніторити кількість тварин, їх місцезнаходження, дізнаватися медичні дані (щоб стежити за вчасністю вакцинації тощо). До речі, чіпування пропонували долучити до решти процедур, які здійснюватимуться в пункті тимчасової перетримки тварин. Але, за словами волонтерів, цю пораду відхилили.

Наявність чіпу закріплює тварину за власником. Це суттєво допоможе не лише у випадках, коли домашній улюбленець загубився, а й тоді, коли необхідно притягнути до відповідальності господаря, який викинув тварину. Проте, щоб виявлення недобросовісних власників мало певний ефект, необхідно, аби вони несли за це значну матеріальну відповідальність.

Убивство — не вихід

Той факт, що тварини раніше мали господарів, свідчить про високий рівень соціалізованості, а це сприяє подальшому прилаштуванню. Навіть агресивним тваринам також можна знайти місце. Зокрема вони стануть у нагоді на будь-яких підприємствах у якості надійного охоронця.

За словами Юлії Іскри, керівника ГО «Центр захисту тварин «Вірний друг», спираючись на дані волонтерів, можна стверджувати, що за день новий дім знаходять мінімум дві тварини. За місяць у середньому прилаштувати можна близько сотні. Тож цілком імовірно, що половина з потенційних тимчасових мешканців майбутнього пункту знайде власника й на вулицю не повернеться. Окрім того, приблизно 100 тваринам на місяць можна знайти сім’ю за рахунок збільшення об’єму тематичної соціальної реклами. Щодо решти — їх відпустять туди, де спіймали. Зазвичай у місцях свого перебування тварини знаходяться під опікою волонтерів.
Проте не відхиляють і гуманних методів присипляння тварин дозволеними препаратами. Але лише в крайніх випадках, наприклад, коли тварина смертельно хвора і страждає через своє захворювання.

Говорити конкретніше про шляхи вирішення питання безпритульних тварин можна буде після початку роботи пункту тимчасової перетримки, коли стануть остаточно зрозумілі масштаби проблеми та ефективність рішення. Але поки будівництво триває, необхідно переглянути правила утримання тварин і збільшення відповідальності за їхні порушення. Адже безхатченками чотирилапі стають саме з вини своїх горе-власників.