Недавня зустріч керівників ПАТ «Чернігівгаз» із журналістами залишила більше запитань, ніж відповідей.

Зустріч керівників ПАТ «Чернігівгаз» із журналістами

Нібито запроваджується європейська методика обліку спожитого газу, про яку «Відомості» неодноразово писали, але радіти зарано. Україна на сьогодні неспроможна перейти на облік спожитого газу не в кубічних метрах, а в енергетичних одиницях — кВтг/м3, мегакалоріях або гігаДжоулях. Немає в нас таких приладів обліку, а їх встановлення потребує великих коштів.

Тому наші газівники пішли іншим шляхом — розрахунковим. Будуть дурити Європу далі — це ми навчились робити добре, і поки що все вдається.

А запропонований новий облік із формулою перерахунку з кубічних метрів в енергетичні одиниці знає школяр восьмого класу. Треба лише знати калорійність 1 метра кубічного. А вона різна залежно від походження газу. Крім того, є вища теплота згорання і нижча. Так, у російського газу це відповідно 10,56 та 9,51 кВтг/м3, у норвезького — 11,08 та 10,01, данського — 11,63 та 10,52, нідерландського — 9,80 та 8,84, німецького — 9,31 та 8,38. Щоб отримати калорійність у мегакалоріях, треба поділити ці показники на 1,163. Ми імпортуємо газ різного походження, а лічильників, які обраховують калорійність, у нас, повторюю, нема. То як же «Чернігівгаз» збирається брати гроші за калорійність? Тим більше, що НКРЕКП досі не встановила тарифи за енергетичні показники якості газу.

Газівники кажуть, що калорійність будуть визначати в лабораторії — у своїй, а логічніше було б у незалежній. Але якість газу може змінюватися щоденно. Крім того, на європейському газовому ринку інші стандартні умови для визначення теплоти згорання.

Наприклад, температура вимірювання 0°С, а в нас 20°С. У нас індивідуальні лічильники встановлені в житлових приміщеннях, а скандальні загальнобудинкові — на вулиці. Тож фактично будуть рахувати споживання газу по-старому, і проконтролювати правильність нарахувань споживач можливості не має.

До речі, жителі Закарпаття, де мешкає багато угорців, встановили роторні лічильники французького виробництва. Так от, такий лічильник нашого газу не обліковує — якість не відповідає стандартам.